World of Tanks – Poradnik – Sterowanie

Rozpoczęcie zabawy w World of Tanks może być wyzwaniem dla wielu graczy. Nie wszystkie mechaniki tej gry są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. By zdobyć wysoką pozycję w rankingu, nie wystarczy jeździć po mapie i strzelać do wrogów na ślepo.

Nowy w World of Tanks? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik, który znacznie ułatwi Ci start. Znajdziesz tu m.in. sterowanie, opisy mechanik i kilka ważnych porad, które pomogą Ci na polu bitwy. Zaczynajmy!

World of Tanks – sterowanie

Ruch i walka
Ruch do przodu: W
Ruch do tyłu: S
Ruch do lewo: A
Ruch do prawo: D
Przełącz tryb/zablokuj kadłub: X
Hamulec ręczny: Spacja
Tempomat (do przodu): R
Tempomat (do tyłu): F
Strzał lub salwa: LPM
Automatyczne celowanie: PPM
Wyłącz automatyczne celowanie: E
Zmień tryb celownika: Lewy Shift
Pokaż trajektorię strzału: G
Uzupełnij amunicję: C

Kamera
Kamera do góry: Strzałka w górę
Kamera w dół: Strzałka w dół
Kamera w lewo: Strzałka w lewo
Kamera w prawo: Strzałka w prawo
Wiadomości
„Potrzebny ostrzał! / Za mną!”: T
„Do ataku!”: F3
„Bronić bazy! / Odwrót!”: F4
„Tak jest!”: F5
„Odmawiam!”: F6
„Potrzebuje wsparcia! / Pomocy!”: F7
„Przeładowuję! / Stać!”: F8
Chat głosowy: Q
Włącz/wyłącz chat głosowy w dynamicznych plutonach: H
Menu, mapa i ekwipunek
Sprzęt 1: 1
Sprzęt 2: 2
Sprzęt 3: 3
Sprzęt 4: 4
Sprzęt 5: 5
Sprzęt 6: 6
Sprzęt 7: 7
Sprzęt 8: 8
Przybliż minimapę: =
Oddal minimapę: –
Włącz lub wyłącz mini-mapę: M
Ukryj interfejs bitewny: V
Menu dowodzenia: Z
Postępy misji osobistych: N
Opuść pojazd na linii frontu: J

World of Tanks – jak strzelać, by wygrać?
Jak w większości gier, powinieneś celować przed ruchomy cel. Pociski potrzebują czasu, aby dotrzeć do celu, więc im dalej wróg jest od ciebie, tym większą odległość musi pokonać strzał. W walce w zwarciu możesz korzystać z automatycznego celowania, co pozwala skupić się na własnej jeździe, dzięki czemu unikniesz rozstrzelania. Nie jest to tak celne jak zwykłe strzelanie, ale często przydaje się w podbramkowych sytuacjach.

Nie jesteś w stanie wyrządzić żadnych szkód innym czołgom? Być może Twoja maszyna jest w tej chwili za słaba. Powinieneś skupić się na kupowaniu nowych modułów, czyli komponentów składających się na sam czołg (więcej na ten temat w dalszej części poradnika), a przynajmniej je ulepszać.

Gdy mierzysz się z silniejszym czołgiem, celuj w jego gąsienice, bo w ten sposób masz szansę go unieruchomić. Nie tylko pozwoli Ci to uciec – gra nagradza nawet za tak niewielkie zwycięstwa.


World of Tanks – pancerz
Pancerz to podstawowa statystyka każdego czołgu w grze World of Tanks. To właśnie on odpowiada za wytrzymałość danej maszyny. Im mocniejszy pancerz, tym więcej pocisków wytrzyma Twój czołg, zanim rozpadnie się na drobne kawałeczki.

Siła i położenie osłony w dużej mierze zależy od konkretnego modelu. Niektóre czołgi mają mocny przedni pancerz, inne są lepiej chronione z tyłu lub z boku. Jeśli ochrona Twojego przeciwnika to 80/55/55, wystrzelenie standardowego pocisku 70 mm zada mu obrażenia z boku i z tyłu, ale nie poradzi sobie z przednim pancerzem.

To jednak nie wszystko. Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest kąt ataku. Idealny strzał to taki, który jest prostopadły do części czołgu, w którą celujesz. Jeśli kąt jest zbyt szeroki, istnieje ryzyko, że pocisk odbije się rykoszetem i nie spowoduje żadnych uszkodzeń. Zanim wystrzelisz i – być może – spalisz swoją kryjówkę, upewnij się, że dobrze celujesz.


World of Tanks – moduły, czyli jak ulepszyć czołg?
Kolejny punkt dotyczy modułów, czyli części, na które składa się Twój czołg. Dzielą się one na pięć typów: działo, wieża, zawieszenie, silnik i radio. Wszystkie te elementy możesz uaktualnić lub ulepszyć, co w rezultacie poprawi Twoją wydajność. Warto robić to przynajmniej raz na jakiś czas – w przeciwnym razie zostaniesz daleko w tyle za swoimi przeciwnikami.

Działo poprawi ogólną siłę ognia Twojego czołgu. W wieży mieści się działo główne i załoga, a jej pancerz wzmacnia Twój pojazd. Zawieszenie wpływa na ograniczenie obciążenia i prędkość poruszania się po nierównym terenie. Silnik dyktuje maksymalne przyspieszenie.

Wreszcie radio umożliwia wymianę informacji z innymi członkami zespołu. Jest to niezbędne do współpracy, która jest o wiele ważniejsza, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

World of Tanks – misje i zadania dodatkowe

Choć World of Tanks sprowadza się do walki z innymi graczami, nie opiera się na tylko na niej. Istnieje tu wiele aktywności pobocznych takich jak misje, za których wykonanie otrzymasz stosowną zapłatę lub nagrodę. Wykonuj zadania, gdy tylko masz na to okazję. Nie są one trudne, a nagrody potrafią być naprawdę zachęcające.

Zaczynasz swoją przygodę z World of Tanks? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i ruszaj na pole bitwy!

Inne popularne gry

Dodaj komentarz